- A hőmérséklet és a páratartalom változásai: a bőr segít a testhőmérséklet szabályozásában, korlátok között tartja a nedvességvesztést és fenntartja a nedvességegyensúlyt.
- Betegség: a bőr semlegesíti az olyan agresszorokat, mint amilyenek a baktériumok, a vírusok, valamint a környezet szennyező anyagai, és megakadályozza, hogy ezek bejussanak a testünkbe.
- UV-fény: ha túl sok kártékony sugárzás éri a bőrt, szabadgyökök keletkeznek – ezek olyan agresszív molekulák, melyek sejtkárosodást okoznak.
- Nyomás, ütés, horzsolás: a bőr érzékeli a fájdalmat és figyelmeztet a veszélyre. Védőrétegként és energiaelnyelő közegként is működik.
- Vegyi anyagok: a bőr képezi az első védelmi vonalat az agresszív összetételű anyagokkal szemben, melyekkel a munkahelyen vagy otthon találkozhatunk, ha durva tisztálkodószereket vagy nem megfelelő bőrápolókat használunk.
Egészségről (Mindenkinek)
Sziasztok!
A blogom azért jött létre, hogy segítsek az embereknek. Meglássák azt, hogy nem kell rengetek pénz ahhoz, hogy egészségesen éljenek vagy táplálkozzanak!
A mai nappal kezdetét veszi egy sorozat ami arról fog szólni, hogy hogyan is tudjuk az egészségünket megtartani vagy megszerezni.
De ehhez az elején kell kezdenünk, amit a testünk szerveire értek, mert minden belüről indul ki.
Ahhoz, hogy egészségesek legyünk figyelnünk kell a szerveinkre, hogy mire is van szükségük, vagy, esetleg mire nincs szükségük.
Ezt fogjuk együtt megnézni, ha tetszik a blog bátran csatlakozz be.
Minden héten megnézük egy szervet a következő pár alkalomban, hogy mivel tudjuk segíteni a szerveinket ahhoz, hogy tökéletesen müködjenek.
2020.07.22.
Sziasztok!
A mai részben az egészség tudományos elemzéséről lesz szó!
Az egészség tudományos elemzése:
A tudáson alapuló és egészséges fogyasztás kérdése rendkívül aktuális téma; napjaink egyik uralkodónak számító megatrendje, az egészségtudatosság, a kapcsolódó piacok terjeszkedése.
Az egészség valójában egy összefoglalónév, amely magába foglalja a test, lélek szellem fogalmát is. Amikor az egészségre gondolunk, sokszor túl bonyolítjuk a dolgokat. Pedig nagyon egyszerű, könnyen megérthető dolgokról van szó. Bárki különösebb erőfeszítés nélkül megszerezheti azokat a legfontosabb alapismereteket, amelyek az egészséges táplálkozáshoz szükségesek.
Az ember szellemi lény, lélek. Használja a testet, nem azonos a testével, több annál. Ma az emberek azt hiszik, hogy táplálkoznak, mikor esznek. Nagy különbség van a kettő között. Nem minden étel táplálék. Minden, amit az élelmiszerekkel bejuttatunk a testünkbe, szervezetünk számára kezdetben idegen anyagoknak számít, amelyeknek először testazonos anyagokká kell átalakulniuk.
Még a hagyományos orvostudomány is egyetért azzal, hogy az élelmiszerekben található tápanyagok létfontosságúak az anyagcsere normális működéséhez. Viszont amikor problémák adódnak, azok a táplálkozás megbomlott egyensúlyának és más tényezők ártalmas közre játszásának köszönhetőek.
Az egészséges táplálkozás a kulcs a diétához, az általános egészséghez, és a jó közérzethez is. Ennek olyan táplálkozásnak kell lennie, ami megfelelően egyensúlyban tartja szervezetünk kémiáját. Az egészség szempontjából a legfontosabb mérce nem más, mint a vér és a szövetek pH-szintje, hogy az mennyire savas vagy lúgos. A test egyes részeinek különböző az ideális pH-szintje, de a vér pH-ja az, ami leginkább megmutatja a dolgokat. A vérnek egy nagyon szűk pH-tartományban kell mozognia. A test mindent megtesz azért, hogy ezt az állapotot fenntartsa, még akkor is, ha ez más szövetek vagy szervrendszerek károsodásával jár.
A cél, hogy a testben megfelelő lúgos egyensúly jöjjön létre. A megoldás az, hogy megfelelő arányban kell lúgosító és savasító ételeket fogyasztani. Ami azt jelenti, hogy 80 %-ban lúgosító ételekből kell állnia.
Ennek következtében javulás fog elindulni a szervezetben, megnövekszik az energiaszint, javul a szellemi és koncentrációs képessége, erősebbé válik, jobb lesz az állóképessége. Csillogó szemek, szép bőr, jobb sportteljesítménye lesz.
A rossz táplálkozás okai:
A mai világban szinte mindenki rosszul táplált. A rosszul tápláltságnak veszélyes, hosszú távú hatásai vannak. A jó egészség nem csak abból áll, hogy eltávolítjuk a méreganyagokat a szervezetünkből, és elfogyasztjuk a megfelelő makrotápanyagokat, az emberi testnek mikrotápanyagokra is szüksége van.
Legfőbb okok, melyek miatt a legtöbb mai ember rosszul táplált, hogy a mai emberek ülő életmódot folytatnak, ez csökkentheti az étvágyat, így a tápanyagbevitelt is. A mai élelmiszerekben kevesebb a tápanyag, mint a régebbi ételekben. A mezőgazdasági termelés csökkenti a fogyasztókhoz eljutó élelmiszerek ásványianyag tartalmát. A modern főzési módszerek során a tápanyagok gyakran kárba vesznek.
Valamint a nem megfelelő sófogyasztásis. A tápanyagjutalmazási rendszer által irányított egyik tápanyag a só. A só embereknél és állatoknál is erősen jutalmazó jellegű tápanyag. Amikor a szervezetben lecsökken a nátrium szintje, akkor a renin és az aldoszteron hormonszintje növekedni kezd a nátrium megtartása érdekében. Ezek mind együttesen komoly betegségekhez vezethetnek.
2020.07.14.
Sziasztok!
A mai részben a emésztésről lesz szó!
Emésztés:
A jó emésztés létfontosságú az egészség megőrzéséhez. Az emberi testnek hatékony emésztésre és megfelelő kiválasztásra van szüksége a jó közérzet és az energiaszint fenntartásához. És mégis az egyik leggyakoribb élettani probléma az emésztési zavarok. Az emésztési zavarok számos betegség és tüneteik kiindulópontja, mert az emésztési problémák kedveznek a káros mikroorganizmusokelszaporodásának, és az ezek által termelt toxinok felgyülemlésének. A rossz emésztés elsavasítja a keringő vért. Ráadásul, ha nem megfelelően táplálkozunk, és nem emésztjük meg a megfelelően az ételt, akkor visszatérő és krónikus emésztési zavarok merülhetnek fel, amelyek fokozatosan béníthatják meg a bélműködést. Ezt addig észre sem vesszük, amíg nem jelentkeznek már látványos problémák.
Az emésztés lénygében három kulcsfontosságú részre osztható, és ezek mindegyikének megfelelően és rendben kell működnie az egészség megőrzése érdekében. Viszont mindhárom lépésnél gyakoriak a problémák:
-van az emésztési zavar, melynek van a szájban kezdődő zavara, majd a gyomorban folytatódik, végül pedig a vékonybélben
-lecsökken a felszívódás a vékonybélben
-alsó bélszakaszban fellépő szorulás, amely jelentkezhet hasmenés, csökkent bélmozgás, kemény széklet, puffadás, kellemetlen szagú gázok távozása formájában
Az emésztés valójában már az étel megrágásával kezdődik. A rágás mellet már a nyál is megkezdi az étel lebontását. A gyomorban a gyomorsav folytatja tovább annak részeire bontását. Innen az emésztett étel a vékonybélbe kerül, ami alatt a tápanyagok felszívódnak, hogy a szervezetben hasznosulhassanak. Az utolsó állomás a vastagbél, ahol víz és bizonyos ásványi anyagok szívódnak fel. Ami pedig nem szívódott fel, az salakanyagként kiürül. Ez egy hatékony rendszer, amikor jól működik. Ráadásul meglehetősen rugalmas. De az emberek rutin-szerűen túlterhelik az emésztőrendszert a tápanyagokban szegény, rossz minőségű ételekkel, és ehhez még hozzájön a stresszes életmód is.
Az emberi emésztőrendszer egyik lényeges eleme a nagy mennyiségben és állandóan jelenlévő baktériumok és más mikroorganizmusok. A probiotikumok néven ismert barátságos baktériumok valójában azért élnek bennünk, hogy segítsenek egészségünk megőrzésében. A probiotikumok biztosítják a bélfal és a belső környezet épségét. Előkészítik az ételt a tápanyagok felszívódásához és beépüléséhez.
A probiotikumok számos jótékony hatású anyagot választanak ki, amelyek ugyancsak elősegítik az emésztést. Vitaminokat is termelnek, megvédenek a káros mikroorganizmusokkal szemben.
Vékonybél:
A vékonybél belső felszínét apró kinövések, bolyhok borítják, melyek megnövelik a rendelkezésre álló felületet. Ez azt jelenti, hogy az áthaladó étel nagyobb területen érintkezhet bélfallal, és így nagyobb a kapacitás a szervezet számára az értékes anyagok felszívódására. Az élet azon múlik, hogy a szervezet mennyire képes felszívni a tápanyagokat az ételből. A rossz mikroorganizmusok meggátolják a tápanyagok felszívódását. Nagy területen rátelepedhetnek a vékony belső felszínére, kiszorítva a probiotikus baktériumokat, megakadályozva, hogy a szervezet hozzájuthasson az elfogyasztott ételben lévő tápanyagokhoz (Roberto-Shelley, 2007).
Vastagbél:
A vastagbél a szervezet szennyvízfeldolgozó telepe. Ez távolítja el a hasznosíthatatlan salakanyagokat, miközben felszívja a vizet és az ásványi anyagokat a véráramban. A fent említett probiotikus baktériumok mellett a vastagbélben él még néhány hasznos élesztő-és egyéb gomba is, amelyek puhítják a székletet, elősegítve ezzel a salakanyagok azonnali és alapos kiürítését. Mikorra a megemésztett táplálék eléri a vastagbelet, a benne lévő folyadék nagyobb része már felszívódott. De van egy lehetséges probléma, ha az emésztés utolsó szakasza nem zajlik rendben, akkor a régi (mérgező) salakanyagok fokozatosan lerakódhatnak a vastagbélben. A vastagbél nagyon érzékeny. Bármilyen sérülés, sebészetibeavatkozás, vagy stressz, érzelmi problémák megváltoztathatja a benne lakó barátságos baktériumokat, valamint a zökkenőmentes és hatékony működés képességét. A belekben kialakuló emésztési zavarok gyakran meggátolják a fehérjék lebontását.
Amik segítik az Emésztés mükődését és egészségét: édesburgonya, joghurt, gyömbér, zab, avokádó, alma, borsmenta, banán, cékla, datolya, édeskömény, aloe vera, bab, lenmag, lencse, citrom, zöld tea, fokhagyma, spenót, fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, karfiol, brokkoli, bimbóskel, citromfű, rozmaring, bazsalikom, petrezselyem, oregánó.
2020.07.08.
Sziasztok!
A mai részben a bőrről lesz szó!
A bőr:
Nem egyszerű a bőr feladata sem. Beborítja a testünket, véd a külső tényezőktől, elbánik a sebekkel, szabályozza a hőmérsékletet és nedvességet, védekezik a gombák, élősködők, baktériumok ellen. A bőr a legnagyobb emberi szerv, a maga 5 kilójával. Pórusain és verejtékmirigyein keresztül számtalan melléktermék távozik a szervezetből. Testfelületünk kis mértékben állandóan párolog, még teljesen nyugalmi állapotban is. Ez alábbiak kedveskednek a bőrnek:
-gyengéd tisztítás
-krémek
-nedvesség, víz és gőzfürdő
-vitaminok
Amik segítik a bőrről mükődését és egészségét: Legfontosabb a megfelelő vízmennyíség, zöld tea, gyömbér, bodzavirág tea, csalánlevél, citromfű, kamilla, borsmenta, káposztafélék, spenót, sóska, mángold, paradicsom, paprika, sárgarépa, sütőtök, áfonya, málna, eper, szeder,dió, mogyoró, mandula, sárgadinnye, édesburgonya,
Mitől véd minket a bőr?
2020.07.01
Sziasztok!
A mai részben a belekről lesz szó!
A belek:
Központi emésztőrendszerünk lényegében két részre osztható, a vékonybélre és a vastagbélre. A vékonybél első szakasza a nyombél (patkóbél). A vékonybél úgy dolgozik, mint egy keverőgép, minden táplálék-összetevőt alaposan elkever, átgyúr és az emésztőnedvek segítségével szétbont. A vastagbélfeladata, hogy a folyékony béltartalmat újra megközelítőlegvízmentessé tegye. Valamint ásványi anyagot, sókat, és vitaminokat. A vastagbélben végül szilárddá sűrűsödött béltartalom (széklet) marad vissza. A székletürítés tehát az egyik legfontosabb méregtelenítési folyamat.
Az alábbiak jót tesznek a beleknek:
-ballasztban (rostokba) gazdag táplálékok
-saláták, gyümölcsök, zöldségek
-mozgás, már napi 20 perces séta jót tesz a beleknek
Amik segítik a belek mükődését és egészségét: A legfontosabb a megfelelő vízmennyiség bevitele, étcsokoládé, kombucha, articsóka, kimchi, valódi savanyú káposzta, joghurt, kefir, mák, tökmag, szezámmag, pisztácia, mandula, dió, csicseriborsó, lencse, fejes saláta, édeskömény, gyömbér, kókusz, lenmag, uborka, cukkini, karfiol, eper.
2020.06.24.
Sziasztok!
A mai részben a tüdöről lesz szó!
A tüdő:
Minden lélegzetvételnél mintegy fél liter levegő áramlik be a hörgőkön át a tüdőbe. Mindkét tüdőfélben több, mint 300 millió tüdőhólyagocska továbbítja a levegőt. Mindegyik tüdőhólyagocskát finom érháló sző be. Úgy dolgoznak, mint a taxik: felveszik a várakozó oxigénmolekulákat, és eljuttatják őket a test sejtjeihez. A vénás érből pedig a tüdőhólyagocskákba kerül a vérsejtek által szállított szén-dioxid, amely végül kilégzéskor a szájon át távozik. Ilyen módon látja el a méregtelenítő feladatát a tüdő.
Az alábbiak jót tesznek a tüdőnek:
-mély lélegzetvétel
-ne dohányozzunk
-tiszta levegő
-köhögést ne tartsuk vissza
-erőteljes kilégzés
Amik segítik a tüdő mükődését és egészségét: citrusfélék, sárgabarack, tüdőfű, mezei kakukkfű, lándzsás útifű édesgyökér, borsmenta, eukaliptusz, dracéna, zöldike, aloe vera, gyömbér, gránátalma, paprika, alma, hagyma, fokhagyma, narancs, áfonya.
2020.06.17.
Sziasztok!
A mai részben a veséről lesz szó!
A vese:
Funkciója a szervezete méregtelenítése. Megszűri a vért és kiválasztja belőle az elsődleges vizeletet. Ezután átfolyik egy második szűrőrendszeren, itt az összes, még felhasználható tápanyag kiszűrődik a vizeletből. A kiválasztott végleges vizelettel rengeteg salakanyag és méreg ürül ki a szervezetből. A vesék naponta 300-szor tisztítják meg a teljes vérmennyiséget, ami egy rendkívüli teljesítmény. Az alábbiak kímélik a vesét:
-sok folyadék, kevés alkohol
-melegen tartása, nem szereti a hideget
-szabályos vérnyomás
Amik segítik a vese mükődését és egészségét:A lédús zöldségek, gyümölcsök például: hajdina, komló, fekete rizs, cékla, vesebab, vízigesztenye, petrezselyem, vöröskáposzta, bogyós gyümölcsök, uborka, fekete szezámmag, alga, dió, szőlő, áfonya, alma, piros kaliforniai paprika, fokhagyma, spárga, mogyoró, spenót, salátafélék, zöld tea.
Kerüld a veséd érdekében: Minél kevesebb cukrot fogyasszunk, továbbá legyünk mértékletesek a szójával és a gluténnal is.
2020.06.10.
A mai részben a májról lesz szó!
A máj:
A máj feladata sokrétű cukrot, vitaminokat és vasat raktároz, részt vesz a zsíranyagcserében, feldolgozza a fehérjéket, lebontja az öreg vérsejteket és egy fontos emésztőnedvet termel. Alkotóelemei közül a tápanyagokat felhasználja, az idegen anyagokat kiszűri, és a mérgeket semlegesíti. Mivel a máj nélkülözhetetlen megérdemli, hogy figyeljünk rá. Az alábbiak kímélik a májat:
-ha mértékkel fogyasztjuk, akkor sör, bor, pálinka,
-napi 2,5 liter víz
-óvatosan bánjunk a gyógyszerekkel
-vigyázzunk a tisztítatlan élelmiszerekkel
Amik segítik a máj mükődését és egészségét: A legfontosabb a víz, brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta, fokhagyma, alma, tojás, mandula, zabkása, zöld tea, kávé.
Kerüld a májad érdekében: A Zsíros és Cukros ételeket, mert ezek gátolják a májad tökéletes mükődését és regenerálódását!